SHARE

Лидерите на Близкия изток се ориентират бързо в новата геополитическа ситуация. Търсят нови възможни съюзници.
Това е основна тема в близкоизточните медии тази седмица.
България също влиза във фокуса на арабските медии след първия тур на президентските избори.
Бюлетинът е изготвен от Джауад Хамдани и Дорейд Джасим.

Рияд е изненадан от победата на Тръмп, Саудитска Арабия очаква трудни отношения

Саудитският крал Салман бин Абдулазиз и лидерите на страните от Персийския залив се втурнаха да поздравят следващия президент на САЩ Доналд Тръмп няколко часа след обявяването на изборната му победа, въпреки че кралството и съюзниците му от Персийския залив се изненадаха от победата на милионера и отпадането на кандидатката на демократите Хилъри Клинтън, на която заложиха, че ще спечели, съобщава в анализ на реакциите вестник “Ас-Сафир”. В Рияд предпочитаха кандидатката на демократите да победи кандидата на републиканците, защото тя остана „по-добра“ от Тръмп, който в изявленията си отправи нападки по време на президентската си кампания към Кралство Саудитска Арабия и страните от Персийския залив, отбелязвайки, че той ще накара тези страни да платят цената за американската защита над тях. Затова саудитското ръководство изпрати външния министър Адил Джубайр няколко пъти във Вашингтон, а последното му посещение беше в края на месец октомври, за да „уточни“ отношенията с администрацията на Клинтън, която всички очакваха, че ще спечели.

В Рияд чакаха предполагаемата победа на Хилъри, защото ще следва по-категорична политика в Близкия изток относно много от кризите в региона, особено в Сирия. Също така от Рияд се надяваха, ако Хилъри Клинтън се възкачи на „престола“ на Белия дом, ще преразгледа закона за раздаването на справедливост срещу тероризма, който бе одобрен от Конгреса на САЩ и предизвика гнева на саудитците. Американско-саудитските отношения в епохата на последния президент на САЩ Барак Обама, която скоро ще приключи, не са били в повечето случаи както желае Рияд, няколко пъти претърпявал разочарования заради администрацията на президента Обама „и неговата слаба и колеблива политика“. Така че Рияд тревожно очакваше заминаването на президента Обама и появата на Хилъри Клинтън като „новия президент на Съединените щати“. Но сега, след като Доналд Тръмп спечели „изненадващо“, няма съмнение, че Рияд ще преразгледа своите сметки на фона на усещанията, че отношенията с новия президент „ще бъдат трудни“. Особено поради това, че Тръмп не е показал в изявленията си по време на предизборната си кампания никакви индикации за доброжелателство към Саудитска Арабия и нейните „братски“ държави от Залива, нито към мюсюлманите. Също така саудитските медии и официални лица не са изказали нищо добро към Тръмп. Нещата стигнаха дотам, че саудитският принц Уалид бин Талал нападна Тръмп преди около година: „Вие сте позор не само за Републиканската партия, но и за цяла Америка. Оттеглете се от американската президентска надпревара, защото никога няма да спечелите“. До това се стигна, след като Тръмп призова към забраната на мюсюлманите да влизат в САЩ. Принц Уалид бин Талал, който има големи финансови инвестиции в САЩ, беше един от първите, поздравили новия президент на САЩ и написа коментар на профила си в „Туитър“: „Новоизбраният президент Доналд Тръмп: каквито и да са били различията в миналото, Америка си каза думата, поздравления и хубави пожелания за Вашата президентска власт“. Нещата не се свеждат само до Рияд и неговото желание, но и до желанието на самия Тръмп, с надеждата, че Тръмп в Белия дом няма да бъде какъвто беше извън него.

Валс разкрива финансова помощ на стойност един милиард евро, френският президент обеща „извънредна“ подкрепа за Тунис

Френският президент Франсоа Оланд заяви по време на пресконференция, придружен от председателя на тунизийското правителство Юсуф Шахид в Елисейския дворец, че Франция е решена да застане до Тунис в подкрепа на развитието и демократичния преход, съобщава панарабският информационен сайт “Илаф”. Оланд потвърди, че Франция е изработила извънредна схема, за да помогне на Тунис да развива икономиката си в качеството си на главен икономически партньор и френското присъствие на международния симпозиум за инвестиции ще се откроява.

От друга страна, френският премиер Манюел Валс призова френските туристи да се върнат в Тунис и да се насладят на почивката си „в тази красива страна”, като добави, че туризмът е важен елемент в икономиката на Тунис и положението със сигурността се е подобрило в голяма степен.  Това стана по време на срещата с премиера Юсуф Шахид в двореца „Матиньон“ в Париж, в рамките на двудневното официалното посещение на Шахид във Франция. Посочва се, че Франция въпреки спада на нейните туристи с 35,5% в сравнение с 2014 г., избрали тунизийската дестинация през 2015 г., когато туристите бяха почти 460 000, все още поддържа преднината си в класацията на европейските туристи в Тунис от 2004 г. насам. След въстанието на 14 януари 2011 г. Тунис не успя да възстанови обичайното равнище, регистрирано в туристическия сектор. Тогава приходите спаднаха рязко след терористичните операции в туристическия град Сус в източната част на Тунис и предградието Бардо в столицата Тунис Сити. Съобщава се, че след срещата, която се проведе между двамата в двореца „Матиньон“, френският премиер Манюел Валс, придружен от премиера на тунизийското правителство Юсуф Шахид, е заявил в изявление за пресата, че Франция е решила да отпусне един милиард евро под формата на финансова помощ в подкрепа на Тунис, а сумата е разпределена за четири години – за периода 2017-2020 г., чрез Френската агенция за развитие, т.е. средно до 250 млн. евро годишно. Манюел Валс потвърди, че той ще бъде начело на официалната делегация на международния симпозиум за инвестициите, насрочен за края на ноември в Тунис.

Нетаняху изисква от Русия да гарантира премахването на иранското присъствие от Сирия

Израелският премиер Бенямин Нетаняху предостави искане към руското правителство за гарантиране премахването на иранското военно присъствие в Сирия като част от стратегическите политически договорености между двете страни, отбелязва вестник “Аш-Шарк ар-Аусат”. Нетаняху, който разговаря по време на срещата си с руския премиер Дмитрий Медведев в своя централен офис в Западен Ерусалим, заяви: „Новият свят изобилства от големи възможности за сразяването на силите на тероризма и изостаналостта, които искат да ни върнат към Стария свят в тъмното и смъртоносно Средновековие, затова ние сме партньори в борбата срещу тероризма“. Той отбеляза, че Израел, Русия, САЩ и много други страни споделят обща цел за елиминирането на ДАЕШ, подчертавайки, че страхът очевидно води към екстремизъм и определи Иран като държава, която “иска да унищожи Израел и насажда терор на пет континента“. Той добави, че Израел е категорично решен да изпълни две задачи: “първо, да попречим на Иран да се сдобие с ядрени оръжия и, второ, да попречим на Иран, независимо от положението в Сирия и независимо дали е постигнато споразумение или не, да засили военното си присъствие в Сирия по суша, въздух и море”. Нетаняху поиска от Русия да ограничи Иран в опита да засили присъствието на шиитските милиции, организиращи терористичните актове и “снабдяването на организации (“Хизбула”) с опасни оръжия, насочени срещу Държавата Израел“. Нетаняху заяви още, че сътрудничеството с Русия е от огромно значение, за да се изправи срещу Иран. Медведев на свой ред отговори: „Всеки път, когато посетя Израел, аз се чувствам като у дома си“. И акцентира: „Нашите държави застават пред нашите две общи предизвикателства, а те са тероризмът и ядреното разоръжаване. Израел е най-големият партньор в региона от икономическа гледна точка. Заради тези неща се срещнахме и подписахме тези споразумения“.

Централата на Нетаняху съобщи в декларация, че Медведев се е съгласил да предостави хуманитарна помощ за Израел и да преговаря с “Хамас”, за да се върнат израелските граждани, задържани в Газа, както и двамата военни Адар Голдин и Орон Саул. Нетаняху и Медведев подписаха четири споразумения за сътрудничество в областта на селското стопанство, митниците, високите технологии, благоустройството и жилищата. Медведев се срещна и с израелския президент Реувен Ривлин, и с ръководителя на опозицията Исаак Херцог в Йерусалим.

Арабската телевизия “Утре” след първия тур на българските избори: Спънка за българския премиер, след като неговата кандидатка е на второ място на президентските избори

Българският премиер Бойко Борисов претърпя смущаваща спънка на първия кръг на президентските избори, които се проведоха неделя в страната, когато проучванията на общественото мнение след екзит пола показаха, че кандидатката на Бойко Борисов не е на първо място, съобщава  в обширна статия сайтът на телевизия “Утре” (“Ал-Гадан”). Председателят на парламента Цецка Цачева (на 58 години) и кандидат на партия ГЕРБ събра от 22,5% до 23,5% от гласовете и приключи на второ място след бившия командващ ВВС Ген. Румен Радев (на 53 години), кандидат на опозиционната БСП и привърженик за подобряването на отношенията с Москва, който събра между 24% и 26,7%. Проучванията на общественото мнение прогнозират, че на втория тур на изборите на 13 ноември ще видим разгорещена конкуренция, тъй като това се счита като междинен тест за Борисов. Консервативният премиер, дошъл на власт през 2014, заяви, че ще подаде оставка и ще свика предсрочни избори, ако Цачева не спечели на първия тур. Това може да потопи най-бедната държава – членка на Европейския съюз, в дълбока политическа криза след социалните вълнения от началото на 2013 година.

Мандатът на Борисов е въз основа на правителството на малцинството и би следвало да продължи до 2018 г. Победата на Радев, призоваващ за премахването на европейските санкции срещу Москва, може също да доведе до сближаването на тази бивша комунистическа страна, която стана член на ЕС и НАТО, с Русия. Поражението на кандидатката на управляващата партия е удар за доминирането на партията в изпълнителната власт. Цачева не се ползва с никаква подкрепа извън нейната партия според изследването на „Медиана“, въпреки че Борисов я нарече „майка на народа“. В предизборната кампания доминираха проблемите за бедността, ширещата се корупция, демографската криза и миграцията на населението в страна, където средният месечен доход е в размер на 480 евро. Ръководителят на парламента фокусира кампанията си върху „стабилността“, създадена от правителството, докато Радев се фокусира върху „промяната“ срещу бедността и корупцията. Двамата кандидати се различават по отношение на Русия, на която България разчита почти изцяло за достъпа до енергийни източници. Цачева обеща „да запази евроатлантическата ориентация“ и да продължи политиката на Плевнелиев. А Радев, който се е обучавал в САЩ, се отличава в позицията си, че „необходимостта от подобряването на отношенията с Русия не означава изоставяне на евроатлантическите ценности“, т.е. с подкрепата си за премахването на европейските санкции срещу Москва. Президентът се избира за срок от пет години. Въпреки че ролята му е протоколна, той има правомощията да назначава висши длъжностни лица в съдебната система и сигурността и да представлява висша инстанция относно кризите като онази от 2013 г.

SHARE
Смислен прочит на събитията, които имат значение.